[ad_1]
If you’re fed up with sky-high grocery prices, well, we’ve got some bad news.
Inflation continues to rise, up 0.5% in January and 6.4% over the past year, according to the latest consumer price index (CPI) data released this week by the United States Bureau of Labor Statistics. This is even more than some analysts expected, CNBC reports.
Food prices continue to be one of the main pressures on household budgets. The cost of groceries, or “food on the door,” according to the CPI, has risen 0.8% since December and more than 11% since last January.
While the latest numbers show lower prices for a few items, like romaine lettuce, strawberries and boneless pork chops, the cost of many other groceries continues to climb.
Here are six things you’re paying even more for right now, according to the most recent average CPI retail prices in US cities.




Dry pasta is one of those reliable staples that Americans rely on for a hearty, inexpensive meal, but even this staple is less affordable than it once was. The average retail price for spaghetti and macaroni is now $1.48 a pound, up 2.9% last month and more than 32% since last year.




If you love to cook, you are surely feeling the inflationary effects lately. Two of the most basic ingredients for cooking both increase in price. The average cost of flour jumped 3.4% in January to $0.54 a pound, up more than 27% from a year ago. Meanwhile, the average sugar price rose 1.9% last month to $0.86 a pound, nearly 22% higher than last January.




A predictable result of the rising cost of bakery supplies: higher prices for baked goods as well. Chocolate chip cookies, for example, now cost nearly $5.06 a pound on average, up 1.7% since December and nearly 20% since last year.




Another pantry staple on the rise, price-wise: the simple loaf of bread. White bread now costs $1.88 a pound on average, up 0.8% last month and more than 21% since January 2022, while wheat bread now costs $2.45 a pound, a up 1.3% in January and more than 15% year-over-year.




Americans consume a huge amount of American-style processed cheese — around 5.32 billion pounds in 2021 alone, according to Statista. We pay him a lot more now. Processed cheese currently costs $4.72 a pound on average, up 1.3% last month and more than 19% from a year ago.




Of course, the most staggering rise continues to be the price of eggs. “Eggflation”, as it is known, has maintained its breakneck pace for the past month. The average retail price for a dozen large Grade A eggs is now $4.82, up 13.5% since December and 150% year-over-year.
chris shott
Chris Shott is the Associate Grocery Editor for Eat This, Not That! Learn more about Chris
[ad_2]
Source